ДОБРЕ ДОШЛИ НА ИНФОРМАЦИОНЕН САЙТ

ЗА ОСИНОВЯВАНЕ В БЪЛГАРИЯ!

Информация за процедурата по международно осиновяване в България и документите, които са Ви необходими

 

А. Обща информация

1. Международната осиновителна процедура и предпоставките за осиновяване в България са уредени в: Конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване от 29.05.1993 т.(действаща в България от 01.09.2002 г.), Семеен кодекс от 01.10.2009 г., Кодекс на международното частно право от 17.05.2005 г., Наредба № 3 от 24.10.2014 г. на Министъра на правосъдието и Правилника за работа на Съвета по международно осиновяване от 04.11.2014 г.

 

2. Органи и организации с правомощия в международната осиновителна процедура в България са:

- Министерство на правосъдието (Централен орган по Хагската конвенция от 29.05.1993 г.). То води регистрите на чужденците кандидат-осиновители и на годните за международно осиновяване деца от България. То определя процедурните правила, необходими за международни осиновявания документи и осъществява следосиновителен контрол. Министърът на правосъдието отправя предложението за определено дете до конкретни чужденци кандидат-осиновители и одобрява окончателно осиновяването.
- Съвет по международни осиновявания при Министерство на правосъдието. Това е колективен орган от специалисти, който предлага на Министъра на правосъдието да определи подходящи осиновяващи-чужденци за вписаните в регистъра за международни осиновявания деца. Заседанията се провеждат най-малко три пъти в един месец.

- Софийски градски съд. Това е съдебната институция, която гледа осиновителни дела и допуска осиновяването на предложеното от Министерство на правосъдието на кандидат-осиновители чужденци дете.

- Столична община. Това е общинската структура, която издава нов акт за раждане на осиновените от чужденци деца.

- Министерство на вътрешните работи. Това е органът, който издава международен паспорт на осиновеното от чужденци дете. 

- Организации и Клонове на чуждестранни организации с разрешение за посредничество при международно осиновяване. Съгласно българското законодателство кандидат-осиновителите се представляват пред Министерство на правосъдието от тези структури. Директен контакт между кандидат-осиновителите и Министерството на правосъдието не е допустим.

 

 

Б. Етапи на процедурата за международно осиновяване в България и необходими за тях документи

1. Вписване на чужденците в регистъра на кандидат-осиновителите, воден от  Министерство на правосъдието.

Вписването се осъществява с посредничеството на Фондацията. Фондацията изготвя специална молба до Министерство на правосъдието, след като с посредничество на чуждестранните организации или Централни органи се подготвят и му се представят: посреднически договор за обслужване от Фондацията, пълномощно за представителни права на Фондацията, разрешение за осиновяване, съгласно чуждестранното право, документ, че кандидатите не са лишени от родителски права, социален доклад (за семейството или за осиновяващото лице), индивидуално медицинско свидетелство (то трябва да бъде актуално и да съдържа оценка на физическото и психическото здраве на кандидата и данни за наличие или липса на тежки хронични заболявания, заразни венерически болести, спин, туберкулоза или други застрашаващи живота болести), документ за съдимост, документ за брак (при осиновяване от съпрузи), декларация на осиновяващия/осиновяващите с характеристиките на детето, което желае/желаят да осинови/да осиновят, вкл. особеностите на здравословното му състояние и развитие, които се приемат и мотиви за осиновяването. Изброените документи трябва да потвърждават законовите предпоставки за осиновяване по българския закон и по отечествения закон на кандидатите.

Документите се превеждат и легализират от Фондацията. Представят се заедно с молба до Министерството на правосъдието. Последното проверява документите в едномесечен срок от депозирането им и кандидатите се вписват в регистъра на кандидат-осиновителите. Министерство на правосъдието уведомява Фондацията, а последната уведомява кандидатите за датата на вписването чрез чуждестранната посредническа организация или Централен орган. Ежегодно, чрез чуждестранната посредническа организация или Централен орган, вписаните в българския регистър кандидат-осиновители са длъжни с оригинално писмо да потвърждават осиновителния си проект пред Фондацията. Те са длъжни да уведомяват и за настъпили промени в обстоятелствата, при които са били вписани в регистъра на кандидат осиновителите.

 

2. Предложение за осиновяване от Министерство на правосъдието.

а) Получаване на предложение: Съветът по международни осиновявания разглежда молбите за осиновяване според реда на вписване на кандидат-осиновителите във водения от Министерство на правосъдието регистър (Периодът на чакане за активиране на документите на кандидатите е много различен. Той зависи от броя на вписаните кандидати, от представените от тях профили на желани деца, от броя и характеристиките на вписаните годни за осиновяване деца. Министерство на правосъдието публикува на своята уеб-страница данни за обработка на регистрираните преписки, която е общодостъпна)

Съветът по международни осиновявания съпоставя профилите на вписаните в регистъра деца с докладите за кандидатите. Определя подходящи осиновяващи като изхожда от интереса на детето и възможностите на кандидатите да му гарантират условия за развитие и физическо, психическо и социално благополучие. Предложението за осиновяване на конкретно дете се изпраща на Фондацията и на чуждестранните организации или Централни органи. То съдържа още снимка и доклад за детето с неговата семейна, здравна история и психо-педагогическа характеристика. Предложението и придружаващите го документи се изпращат на чуждестранните организации или Централни органи с превод на съответния чужд език. По молба на последните или на кандидатите при необходимост могат официално да се изиска и допълнителна по-подробна информация за предложеното дете.

б) Приемане или отказ от предложението: В двумесечен срок от получаване на предложението кандидат-осиновителите са задължени: да осъществят личен контакт от минимум 5 дена с детето и да представят чрез Фондацията писменото си съгласие или отказ от осиновяване. Отказът може да бъде направен и без осъществяване на такъв контакт. При отказ на предложеното дете кандидатите се вписват отново в регистъра с нов пореден номер и продължават да чакат предложение за друго дете по общия ред. При мотивиран отказ на дете с медицински проблеми Съветът по международни осиновявания може да запази поредния номер на кандидатите в регистъра. (Документите за приемане и отказ трябва да бъдат оформени, съгласно изискванията на българското законодателство, с апостил).

в) Контакт, приемане на дете и подписване на документи за съгласие.

При желание за контакт с предложеното дете последният се организира от Фондацията. Детето се посещава за минимум пет дена по местонахождението му. На срещите присъстват на представител на Фондацията, на социалните служби или на институцията за деца. При необходимост може да се осигури консултиране от психолога и педиатъра на Фондацията. По време на срещите има възможност да се доизясняват въпроси от медицински и психо-педагогически характер, отнасящи се до детето, както и всякакви други вълнуващи кандидатите въпроси.

При приемане на детето кандидатите подписват в България пред нотариус: декларация за съгласие за осиновяване, за осъществения контакт и за информираност за здравето и развитието на детето и за последиците от пълно осиновяване, за започване на съдебно производство, за защита на детето от търговия с органи и експерименти, за липса на материална облага при даване на съгласие и пълномощно за представляващия осиновяващите в България адвокат.

 

3. Продължаване на осиновителната процедура. Кандидатите представят на Фондацията подготвените в сътрудничество с чуждестранната посредническа организация или Централен орган актуални документи за продължаване на административната и съдебната процедура в България. Тези документи са: медицински свидетелства, документи за доходи и свидетелства за съдимост. Чуждестранната посредническа организация или Централен орган подготвя: документи по чл. 17 от Хагската конвенция и такива за актуална годност за осиновяване и родителските права.

Процедурата продължава като Фондацията

- представя в Министерство на правосъдието всички подписани в България и ново приготвени в съответната чужда държава документи, както и подготвена от упълномощения адвокат молба за осиновяване до съда в София;
- Министърът на правосъдието подписва съгласие за осиновяване на предложеното дете и преписката се изпраща в съда;

- Софийски градски съд разглежда молбата за осиновяване в присъствието на упълномощения от кандидатите адвокат. Решението е обявява в съдебно заседание и  влиза в сила в 7-дневен срок.

 

4. Подготвяне на документи за отпътуване на осиновеното дете от страната.

Фондацията се снабдява с нов акт за раждане на осиновеното дете. Организира превод на съответният чужд език и легализация на документите, необходими за признаване на българското осиновително решение в чуждата държава, съдебно решение, акт за раждане и удостоверение по чл. 23 от Хагската конвенция.

 

5. Организиране на отпътуването на осиновеното дете.

Фондацията координира и организира второ посещение в България за отвеждане на осиновеното дете в приемащата държава. За това са необходими около 4 до 5 дена. Представител на Фондацията придружава осиновителите за вземане на детето от местонахождението му и по време на престоя им в София. Заедно с осиновителите и детето в София се поръчва паспорт. Паспортът се получава от представител на Фондацията.

Осиновителите и детето отпътуват със следните документи: паспорт, съдебно решение, акт за раждане и удостоверение по чл. 23 от Хагската конвенция, както и документ за имунизациите на осиновения. По време на втория престой в България управителят и сътрудниците - специалисти на Фондацията подкрепят детето и осиновителите до отпътуването от страната.

 

6. Следосиновителен контрол. Осиновителите са задължени да сътрудничат на съответната чуждестранна посредническа организация или Централен орган за изготвяне на 4 изискуеми от българския закон следосиновителни доклада. Те трябва да съдържат информация за физическото, психическо развитие и интегриране на детето.  Докладите трябва да се изготвят от специалисти във съответната чуждестранна държава на всеки 6 месеца, в продължение на 2 години, и трябва да имат официална форма с апостил.

 

7. Фондацията е на разположение на заинтересованите при уточняване на специфики на необходимите документи, произтичащи от законодателството на чуждите държави, с които работи.

 

В. Процедура за осиновяване на деца, за които Министерство на правосъдието е предприело специални мерки за осиновяване

Българската осиновителна процедура съдържа и особен ред за осиновяване на деца, за които са предприети специални мерки за осиновяване. Той се прилага за деца със специални нужди – с физически и психически заболявания, с изоставания в развитието, деца на по-голяма възраст, деца, които ще се осиновяват заедно - братя и сестри. Профилите на тези деца се публикуват на интернет-страницата на Министерство на правосъдието и са достъпни на посредническите организации в България. Фондацията може да участва в разпределението на публикуваните профили, да получи профили и преведени документи, заедно със снимки и видеоматериали, да ги изпрати на чуждестранната посредническа организация или Централен орган  за търсене на подходящи осиновители.

Особеност на тази процедура е, че кандидати могат да подават молба за осиновяване на конкретно дете с публикуван профил, без да са вписани в регистъра на кандидат-осиновителите, воден от Министерство на правосъдието. Вписаните в регистъра кандидати също могат да подават такава молба. Първоначалното подаване на такава молба е придружено с договор с и пълномощно за посредническата организация и документ, че кандидатът е предприел действия за социално проучване за осиновяване на конкретното дете с публикуван профил. След одобряването на молбата от Съвета по международно осиновяване кандидатите могат да представят необходимите документи за вписването им регистъра на чужденците кандидат-осиновители, воден от Министерство на правосъдието. Вписването се извършва незабавно, след представяне на изискуемите за това документи.

Кандидат-осиновител чужденец, вписан във водения от Министерство на правосъдието регистър също може да кандидатства за дете с публикуван от Министерство на правосъдието профил като представи и писмо-препоръка от специалистите в чужбина, че може да задоволи потребностите на конкретното дете.  

Съветът по международни осиновявания взема решения за предлагане на конкретното дете на конкретните кандидати като съобразява обстоятелството, че за детето са предприети специални мерки. Процедурата за осиновяване по-нататък следва общите правила, но в интерес на осиновявания протича по-бързо и документите се обработват с предимство от Министерство на правосъдието.

 

Важна информация!

Лицата с обичайно местопребиваване в Република Италия, Федерална Република Германия (ФРГ), Република Австрия, Федерациая Швейцария, Велико Херцогство Люксембург и Княжество Лихтенщайн

 могат да започнат процедура за международно осиновяване в България съгласно правилата на чуждестранното законодателство. Във връзка с това Ви препоръчваме да се свържете с нас, за да Ви насочиме към нашите партньори в съответните страни.

 

Разходи

Таблица за разходите за международно осиновяване по образец на Хагската конвенция по международно частно право за AT, DE, LI, LUX, CH кликнете тук, а за IT кликнете тук.

Informationen über die Adoptionsprozedur der internationalen Adoption in Bulgarien und den Dokumenten, die Sie benötigen

 

A. Allgemeine Information

1. Die internationale Adoptionsprozedur und die Anforderungen für die Adoption in Bulgarien sind wie folgt geregelt im: Übereinkommen über den Schutz der Kinder und der Zusammenarbeit auf dem Gebiet der internationalen Adoption vom 29.05.1993 (seit dem 01.09.2002 in Bulgarien in Kraft), Familiengesetzbuch vom 01.10.2009, Gesetzbuch über das internationale Privatrecht vom 17.05.2005, Verordnung Nr.3 vom 24.10.2014 des Ministers für Justiz und Arbeitsbestimmungen des Rats der internationalen Adoption vom 04.11.2014.

 

2. Behörden und Organisationen mit Befugnissen für die internationale Adoptionsprozedur in Bulgarien sind:

- das Ministerium für Justiz (Zentrale Behörde nach dem Haager Übereinkommen vom 29.05.1993): Es führt die Register der ausländischen Adoptivbewerber und der für die internationale Adoption zugelassenen Kinder in Bulgarien. Es bestimmt die Prozessregeln, die für die internationale Adoption notwendigen Dokumente und es führt die Nachadoptionskontrolle durch. Der Justizminister macht den Vorschlag für ein bestimmtes Kind an bestimmte Ausländer – Adoptivbewerber und billigt schlussendlich die Adoption.

- der Rat für internationale Adoptionen beim Ministerium für Justiz: Das ist ein Kollektivorgan von Fachkräften, welche dem Justizminister bestimmte geeignete Adoptierende-Ausländer vorschlägt, für die im Register für die internationalen Adoptionen eingetragenen Kinder zu bestimmen. Die Sitzungen finden mindestens drei Mal in einem Monat statt.

- das Stadtgericht in Sofia: Das ist die Justizbehörde, die Adoptionsverfahren verhandelt und welche die Adoption, des vom Ministerium für Justiz für die ausländischen Adoptivbewerber vorgeschlagen Kindes, zulässt.

- die Stadtverwaltung: Das ist eine Behörde, welche eine neue Geburtsurkunde für die von Ausländern adoptierten Kinder ausstellt.

- das Ministerium für Inneres: Das ist die Behörde, welche einen Pass für das von Ausländern adoptierten Kinder ausstellt.

- Organisationen und Zweige von ausländischen Organisationen mit einer Zulassung für die Vermittlung bei der internationalen Adoption: Gemäß des bulgarischen Rechts werden die Adoptivbewerber von diesen Strukturen vor dem bulgarischen Ministerium für Justiz vertreten. Ein direkter Kontakt zwischen Adoptivbewerbern und dem Ministerium für Justiz ist nicht zulässig

 

 

B. Etappen der internationalen Adoptionsprozedur in Bulgarien und für diese notwendige Dokumente

1. Eintragung der Ausländer im Register für Adoptivbeweber, geführt vom Ministerium für Justiz

Die Eintragung wird unter Vermittlung der Stiftung durchgeführt. Die Stiftung fertigt einen speziellen Antrag an das Ministerium für Justiz aus, nachdem ihm unter Vermittlung der ausländischen Vermittlungsorganisationen oder Zentralen Behörden folgende Dokumente vorbereitet und vorgelegt wurden: einen Vermittlungsvertrag für die Begleitung durch die Stiftung, eine Vollmacht für die Vertretungsrechte der Stiftung, eine Adoptionsbewilligung nach dem ausländischen Recht, ein Dokument, welches bestätigt, dass den Adoptivbewerbern das Sorgerecht nicht entzogen wurde, einen Sozialbericht (über eine Familie oder eine adoptierende Person), individuelle medizinische Atteste (diese müssen aktuell sein und eine Bewertung der physischen und psychischen Gesundheit der Bewerber beinhalten, sowie Daten über das Vorhandensein oder das Fehlen von schweren chronischen Krankheiten, ansteckenden Geschlechtskrankheiten, AIDS, Tuberkolose, oder andere lebensbedrohenden Krankheiten), Strafregisterauszüge, ein Dokument über die Ehe (bei Adoption durch ein Ehepaar), Erklärungen der/des Adoptierenden mit den Charakteristika des Kindes, das sie adoptieren möchte/n, einschließlich von Besonderheiten  seines Gesundheitszustandes und Entwicklung, die angenommen werden und Motivation für die Adoption. Die angeführten Dokumente müssen den gesetzlichen Anforderungen für eine Adoption nach dem bulgarischen Recht und nach dem Heimatrecht der Bewerber entsprechen.

Die Dokumente werden durch die Stiftung übersetzt und beglaubigt. Sie werden zusammen mit einem Antrag im Ministerium für Justiz eingereicht. Das Letztere überprüft die Dokumente in einer einmonatigen Frist ab der Einreichung und die Bewerber werden im Register für die Adoptivbewerber eingetragen. Das Ministerium für Justiz benachrichtigt die Stiftung über die Eintragung, und Letzterer benachrichtigt die Bewerber über das Datum der Eintragung durch die ausländischen Vermittlungsorganisationen oder Zentralen Behörden.
Die im bulgarischen Register für Adoptivbewerber eingetragenen Personen sind verpflichtet jährlich, durch die ausländischen Vermittlungsorganisationen oder Zentralen Behörden, ihr Adoptionsprojekt in schriftlicher Form vor der Stiftung zu bestätigen. Sie sind auch verpflichtet bei eintretenden Veränderungen in ihren Umständen, unter denen sie im Register eingetragen wurden zu melden.

 

2. Adoptionsvorschlag des Ministeriums für Justiz
a) Das Erhalten eines Adoptionsvorschlages: Der Rat für internationale Adoptionen begutachtet die Anträge für die Adoption in der Reihenfolge der Eintragungen der Adoptivbewerber im vom Ministerium für Justiz geführten Register (Der Wartezeitraum für die Aktivierung der Dokumente der Bewerber ist sehr unterschiedlich. Er hängt von der Gesamtzahl der eingetragenen Bewerber, von den von ihnen eingebrachten Profilen für die gewünschten Kinder, von den Charakteristika der für die Adoption geeigneten, eingetragenen Kinder, ab. Das Ministerium für Justiz veröffentlicht auf seiner Webseite öffentlich zugängliche Daten über die Bearbeitung der registrierten Akten).

Der Rat für internationale Adoptionen vergleicht die Profile der im Register eingetragenen Kinder mit den Berichten über die Bewerber. Er bestimmt passende Bewerber, wobei er vom Interesse der Kinder und den Möglichkeiten der Bewerber ihnen Möglichkeiten für die Entwicklung und physischen, psychischen und sozialen Erfolg zu garantieren, ausgeht. Der Adoptionsvorschlag für ein bestimmtes Kind wird an die Stiftung und an die ausländischen Vermittlungsorganisationen oder Zentralen Behörden zugesendet. Er beinhaltet noch ein Foto und einen Bericht über das Kind mit seiner Familien- und Gesundheitsgeschichte und einer psycho-pädagogischen Charakteristik. Der Kindervorschlag und die angefügten Dokumente werden übersetzt in der jeweilige Landessprache an die ausländischen Vermittlungsorganisationen oder Zentralen Behörden zugesendet.

b) Annahme oder Ablehnung des Vorschlages: Die Adoptivbewerber sind innerhalb einer zweimonatigen Frist ab dem Erhalt des Kindervorschlages verpflichtet: einen persönlichen Kontakt von mindestens 5 Tagen durchzuführen und ihre schriftliche Einwilligung oder Ablehnung der Adoption durch die Stiftung vorzulegen. Die Ablehnung kann auch ohne die Durchführung dieses Kontakts durchgeführt werden. Bei einer Ablehnung des Kindervorschlags werden die Bewerber erneut im Register unter einer neuen Nummer eingetragen verbleiben in der Erwartung eines neuen Vorschlages für ein anderes Kind gemäß der bestehenden Ordnung. Bei einer Ablehnung, die mit medizinischen Problemen des Kindes motiviert ist, kann der Rat für internationale Adoptionen die Reihungsnummer der Bewerber im Register beibehalten (die Dokumente für die Annahmen oder die Ablehnung müssen gemäß den Anforderungen der bulgarischen Rechtsordnung mit Apostille ausgefertigt werden).

c) Kontakt, Annahme eines Kindes und Unterzeichnung der Einwilligungsdokumente: Beim Bestehen eines Kontaktwunsches mit dem vorgeschlagenen Kindes wird der Letztere durch die Stiftung vorbereitet. Das Kind wird an seinem Aufenthaltsort für mindestens fünf Tage besucht. An dem Besuch nehmen Vertreter der Stiftung, der Sozialbehörden oder der Kinderinstitution Teil. Bei Bedarf kann eine Beratung mit dem Psychologen oder dem Kinderarzt der Stiftung durchgeführt werden. Während des Besuchs besteht die Möglichkeit weitere Fragen medizinischer oder psycho-pädagogischer Art in Bezug auf das Kind, sowie alle anderen Fragen, welche die Bewerber interessieren, zu klären.

Bei der Annahme des Kindes unterschreiben die Bewerber in Bulgarien vor einem Notar: eine Erklärung über die Einwilligung für die Adoption, über den durchgeführten Kontakt und über die Information über die Gesundheit und die Entwicklung des Kindes und den Folgen der vollständigen Adoption, über den Beginn eine Gerichtsverfahrens, über den Schutz des Kindes vor Organhandel und Experimenten, über das Fehlen einer materiellen Bereicherung bei der Adoptionseinwilligung und eine Vertretungsvollmacht der Adoptierenden für den Rechtsanwalt in Bulgarien.

 

3. Fortsetzung der Adoptionsprozedur: Die Bewerber legen der Stiftung die in Zusammenarbeit mit der ausländischen Vermittlungsorganisation oder Zentralen Behörde aktuellen vorbereiteten Dokumente für die Fortsetzung des administrativen und gerichtlichen Verfahrens in Bulgarien vor. Diese Dokumente sind: medizinische Atteste, Dokumente über Einkommen und Strafregisterauszüge. Die ausländischen Vermittlungsorganisation oder Zentrale Behörde bereitet folgendes vor: Dokumente gemäß §17 des Haager Übereinkommens und solche über die aktuelle Eignung für die Adoption und den Elternrechten.

Die Prozedur wird fortgesetzt, wobei:

- die Stiftung vor dem Ministerium für Justiz alle in Bulgarien unterzeichneten und in dem jeweiligen ausländischen Land neu ausgefertigten Dokumente, sowie durch den bevollmächtigten Rechtsanwalt ausgefertigten Antrag für die Adoption an das Gericht in Sofia, vorlegt;

- der Justizminister unterzeichnet eien Einwilligung für die Adoption des vorgeschlagenen Kindes und der Akt wird im Gericht eingebracht;

- das Stadtgericht Sofia den Antrag für die Adoption im Beisein des durch die Bewerber bevollmächtigten Rechtsanwaltes verhandelt. Die Entscheidung des Gerichts wird bei der Gerichtsverhandlung bekannt gegeben und tritt nach einer 7-tägigen Frist in Kraft.

 

4. Vorbereitung von Dokumenten für die Abreise des Kindes aus dem Land: Die Stifung beantragt eine neue Geburtsurkunde des adoptierten Kindes. Sie organisiert die Übersetzung und Beglaubigung der Dokumente in der jeweiligen ausländischen Sprache, die für die Anerkennung des bulgarischen Adoptionsbeschlusses in dem jeweiligen ausländischen Land notwendig sind: Gerichtsbeschluss, Geburtsurkunde und Bescheinigung gemäß §23 des Haager Übereinkommens.

 

5. Organisation der Abreise des adoptierten Kindes: Die Stiftung koordiniert und organisiert den zweiten Besuch in Bulgarien für die Abfahrt des adoptierten Kindes im annehmenden Staat. Dafür sind ca. 4-5 Tage notwendig. Ein Vertreter der Stiftung begleitet die Adoptierenden für die Abholung des Kindes von seinem Aufenthaltsort und während ihres Aufenthaltes in Sofia. Zusammen mit den Adoptierenden und dem Kind wird in Sofia ein Pass beantragt. Der Pass wird von einem Vertreter der Stiftung entgegengenommen. Die Adoptierenden und das Kind reisen mit folgenden Dokumenten ab: Pass, Gerichtsbeschluss, Geburtsurkunde und Bescheinigung gemäß §23 des Haager Übereinkommens, sowie ein Dokument über die Impfungen des Adoptierten. Während des zweiten Aufenthalts in Bulgarien unterstützten der Geschäftsführer und die Mitarbeiter – Fachkräfte der Stiftung das Kind und die Adoptierenden bis zu ihrer Abreise aus dem Land.

 

6. Nachadoptionskontrolle

Die Adoptierenden sind verpflichtet der ausländischen Vermittlungsorganisation oder Zentralen Behörde bei der Ausfertigung der durch das bulgarische Gesetz geforderten 4 Nachadoptionsberichte zu unterstützen. Sie müssen Informationen über die physische, psychische Entwicklung  und die Integration des Kindes beinhalten. Die Berichte müssen alle 6 Monate von den Fachkräften im jeweiligen ausländischen Land in einem Zeitraum von 2 Jahren ausgefertigt werden und bedürfen der offiziellen Form mit Apostille.

 

7. Die Stiftung steht den Interessierten bei der Klärung von Fragen über die notwendigen Dokumente, in Bezug auf die Gesetzgebung der ausländischen Länder, mit denen sie zusammenarbeitet, zur Verfügung.

 

C. Adoptionsprozedur von Kindern, für die das Ministerium für Justiz spezielle Adoptionsmaßnamen ergriffen hat

Die bulgarische Adoptionsprozedur beinhaltet eine spezielle Ordnung für die Adoption von Kindern, für die besondere Adoptionsmaßnahmen ergriffen wurden. Diese wird bei Kindern mit speziellen Notwendigkeiten – mit physischen und psychischen Erkrankungen, mit Entwicklungsverzögerungen, Kindern in höherem Alter, Kinder, die zusammen adoptiert werden – Geschwister, angewandt. Die Profile dieser Kinder werden auf der Webseite des Ministeriums für Justiz veröffentlicht und sind für die Vermittlungsorganisationen in Bulgarien zugänglich. Die Stiftung kann bei der Verteilung der veröffentlichten Profile mitmachen, diese Profile erhalten und übersetzt zusammen mit Bildern und Videomaterial and die  ausländische Vermittlungsorganisation oder Zentrale Behörde für die Suche von geeigneten Adoptierenden zusenden.

Die Besonderheit dieser Prozedur ist es, dass die Bewerber den Adoptionsantrag für ein bestimmtes Kind mit veröffentlichtem Profil stellen können, ohne dass sie im Register für Adoptivbewerber, geführt vom Ministerium für Justiz, eingetragen wurden. Die im Register eingetragenen Bewerber können auch einen solchen Antrag einreichen. Die erstmalige solche Antragstellung wird von einem Vertrag und Vollmacht der Vermittlungsorganisation und einem Dokument, dass der Bewerber eine soziale Überprüfung für die Adoption eines bestimmten Kindes mit veröffentlichtem Profil eingeleitet hat, begleitet. Nach der Bewilligung des Antrags durch den Rat für internationale Adoptionen können die Bewerber die notwendigen Dokumente für ihre Eintragung im Register für ausländische Adoptivbewerber, geführt vom Ministerium für Justiz, vorlegen. Die Eintragung wird sofort nach Vorlage der notwendigen Dokumente durchgeführt.

Ein ausländischer Adoptivbewerber, der bereits im von Ministerium für Justiz geführten Register eingetragen wurde, kann sich auch für ein Kind mit einem vom Ministerium für Justiz veröffentlichtem Profil bewerben, in dem er einen Empfehlungsbrief von den Fachkräften im Ausland vorlegt, dass er die Anforderungen des bestimmten Kindes erfüllen kann.

Der Rat für internationale Adoptionen trifft die Entscheidungen für den Vorschlag eines bestimmten Kindes an bestimmte Bewerber indem es die Gegebenheit berücksichtigt, dass für das Kind spezielle Maßnahmen vorgesehen sind. Die weitere Adoptionsprozedur folgt den allgemeinen Regeln, verläuft aber im Interesse des zu Adoptierenden schneller und die Dokumente werden von Ministerium für Justiz mit Vorzug behandelt.

 

Wichtige Information!

Die Personen mit gewöhnlichem Aufenthalt in  der Republik Italien, Bundesrepublik Deutschland, Republik Österreich, Schweizerischen Eidgenossenschaft, Großherzogtum Luxemburg und im Fürstentum Liechtenstein können gemäß den Anforderungen der ausländischen Gesetzgebung eine internationale Adoptionsprozedur in Bulgarien einleiten. In diesem Zusammenhang empfehlen wir Ihnen sich mit uns in Verbindung zu setzen, damit wir Sie zu unseren jeweiligen Partnern des jeweiligen Landen zuweisen können.

 

Ausgaben

Tabelle der Ausgaben für die internationale Adoption nach dem Muster des Haager Übereinkommens über das internationale Privatrecht für AT, DE, LI, LUX, CH klicken sie hier.

Informazioni sulla procedura di adozione internazionale in Bulgaria e i documenti necessari

 

Cliccare qui.

 

Spese

Tabella delle spese per adozione internazionale secondo il modello della Convenzione dell'Aia di diritto internazionale privato IT per veder clicca qui.

.

Този сайт е изготвен и съдържа информация съгласно изискванията на българското Министерство на правосъдието.

http://mjs.bg/